V Zlatých Moravciach poslanci odsúhlasili zvýšenie platu primátorky. O 40 percent

Autor: Anna Mondočková | 23.1.2015 o 9:13 | Karma článku: 3,92 | Prečítané:  979x

Primátorke odsúhlasili mesačný plat včera. Na účet jej každý mesiac pribudne v hrubom 2 919 eur.

Navýšenie základného platu o 40 % schválilo včera 22. januára na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve primátorke mesta Zlaté Moravce Serafíne Ostrihoňovej (nezávislá) tamojšie Mestské zastupiteľstvo (MsZ) bez jedinej pripomienky. Poberať bude v hrubom 2 919 eur.

Podľa vyjadrenia niektorých ľudí na zastupiteľstve, ide o primerané peniaze, ktoré si za svoju náročnú funkciu zaslúži, v práci je každý deň o dlhé hodiny viac než bežný občan.

Návrh na zvýšenie primátorkinej mzdy predložila na včerajšom rokovaní MsZ poslankyňa Denisa Uhrínová. O plate prvej dámy samosprávy má mestské zastupiteľstvo v zmysle zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest rokovať každoročne.

Primátor dostáva základ, ktorý sa odvíja od veľkosti mesta a od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Mestské zastupiteľstvo mu môže tento základ navýšiť až o 70 %.

Podľa veľkosti mesta sa zlatomoravská primátorka radí do 6. platovej skupiny, na základe ktorej jej patrí 2,53-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca hospodárstva SR za predošlý rok (2013). To v prípade primátorky Ostrihoňovej vychádza po zaokrúhlení na celé euro smerom nahor na 2 085 € s účinnosťou odo dňa zloženia sľubu, t.j. od 2. 1.2015, plus odmena - zvýšený plat o 40 % mesačne.

Bývalému primátorovi Petrovi Lednárovi poslanci na začiatku volebného obdobia (r. 2011) odobrili plat vo výške až 3 242 eur mesačne. Plat mal takmer dvojnásobne vyšší ako jeho predchodkyňa. Neskôr primátorovi odklepli navýšenie fixného platu o 66,5 %. Celkovo tak Lednár dostával 3 240 eur mesačne, menej len o 2 eurá. Neskôr ho znížili na najnižšiu možnú sumu. Lednár tak ku koncu volebného obdobia mesačne zarábal iba zákonom stanovený základ, čiže 2 085 eur v hrubom. Poslanci mu odmietli dať akékoľvek odmeny pre nespokojnosť s jeho prácou.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?