Pokrútená etika? V žiadnom prípade

Autor: Anna Mondočková | 30.1.2015 o 12:59 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  2393x

Článok mal byť pôvodne publikovaný v Novom Čase. Navyše, s fotografiami famílie, o ktorej sa zmieňujem. Vtedajší šéf zlatomoravskej radnice pohrozil súdom. Dnes je komunálny politik. Apropo, pán exprednosta, ja nie som novinárskou hyenou čo nemá srdce.

Čo je na tom, keď primátor či prednosta zamestná v úrade niekoľko svojich príbuzných a známych? Ide najmä o vzťahy k administratívnym pozíciám ako sú asistenti. Zamestnať si svojho zaťa na Mestskom úrade  Zlatých Moravciach považoval dnes už exprednosta Roman Šíra za transparentné, medializovanie faktov o tejto kauze za útok na svoju osobu.

Roman Šíra má dar reči, to mu ozaj nemožno uprieť, komunikoval, samozrejme, aj s mnohými inými novinármi. No to čo ja, si vraj nedovolili a úprimne sa mi čudoval.

Nikdy som prednostovi nenadávala, ani neposielala vulgárne správy. Je však pravdou, že s niektorými jeho názormi, postojmi a činmi som nesúhlasila. Podotýkam, že našu komunikáciu vo vzťahu novinár - politik, to nenaštrbilo, zatiaľ.

Prečo prichádza k zverejneniu článku až teraz a na blogu? Preto, lebo udalosti o ktorých píšem sa odohrali, okrem iného, v čase hlbokého smútku rodiny vtedajšieho prednostu. Akceptovala som to, veď nie som novinárskou hyenou čo nemá srdce. Len aby bolo jasno, neznamenalo to, že sa bojím.

V auguste som s otázkami oslovila zainteresovaných

V auguste 2014 som požiadala vtedajšieho primátora o názor na zamestnávanie ľudí v samospráve (na MsÚ, v mestských podnikoch) na základe príbuzenských vzťahov. Krátko predtým totiž vysvitlo, že z pána s prednostne prideleným mestským bytom sa stal prednostov zať a pracuje od 1. augusta na Mestskom úrade v Zlatých Moravciach.

Takže tu sú otázky

Čo si myslíte, pán primátor Peter Lednár o tom, že zať pána prednostu Mestského úradu v Zlatých Moravciach pracuje na oddelení pre stavebné konanie a správu majetku mesta?

Odpoveď zo sekretariátu primátora prišla v krátkom čase

„Zamestnancov, ktorí sú blízkymi osobami, a zamestnancov a fyzické osoby vykonávajúce verejnú funkciu, ktorí sú blízkymi osobami, nemožno zaradiť do vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole druhého, okrem zamestnancov zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v zahraničí a zamestnancov zamestnávateľa, u ktorého pôsobí len jeden vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom.“ Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Pán Marcel Gaži nie je v zmysle príslušných právnych predpisov osobou blízkou prednostovi MsÚ a ani nie je voči nemu vo vzájomnej priamej podriadenosti, keďže je medzi nimi ešte jeden stupeň riadenia, ktorým  je vedúci oddelenia pre stavebné konanie a správu majetku mesta. Obsadenie miesta referenta na oddelení pre stavebné konanie a správu majetku mesta MsÚ pánom Marcelom Gažim je teda plne v súlade so všetkými právnymi predpismi.“

Podobné otázky som adresovala vtedajšiemu prednostovi úradu

Odkedy Váš zať - Marcel Gaži na MsÚ pracuje, akú má školu, pomohli ste mu k pracovnej pozícii?

„Marcel Gaži je zamestnancom mesta Zlaté Moravce od 01.08.02014. Na obsadenie pracovnej pozície referenta na ktorú bol prijatý sa v zmysle príslušných právnych predpisov vyžaduje úplne stredné vzdelanie. Podmienku vzdelania pán Marcel Gaži spĺňa. O prijatí zamestnancov do pracovného pomeru rozhoduje výlučne primátor mesta Zlaté Moravce ako štatutár zamestnávateľa.  Vedenie mesta má záujem obsadzovať do pracovných pozícií osoby, o ktorých má vedomosť že sú pracovití, zodpovední a flexibilní.“

Mali ste vplyv na prijatie svojej dcéry Lucie do zamestnania v MSKŠ (Mestské stredisko kultúry a športu)?

„Dcéra Lucia je zamestnaná v MSKŠ cez národný projekt 20 xx pod pôsobnosťou MPSVaR v programe „podpora zamestnávania nezamestnaných v samospráve“. O pridelení uchádzača na konkrétne pracovisko v rámci projektu rozhodoval Úrad práce podľa požiadaviek žiadateľa projektu. Z uvedeného vyplýva, že konečné rozhodnutie o pridelenie konkrétneho zamestnanca bolo vo výlučnej pôsobnosti Úradu práce a z tohto titulu som ho nijako ovplyvniť nemohol.“

„A pani redaktorka poprosím v článku o uverejnenie kompletných mojich odpovedí, keďže sú adresné a stručné. Ešte raz Vás chcem upozorniť na uverejnenie fotografie mojej dcéry Lucii k pripravovanému článku, že v jej prípade sa nejedná o verejne činnú osobu a preto uverejnenie jej fotografie podlieha vydanému súhlasu zainteresovanej osoby, ktorým nedisponujete.“

Vtedajší prednosta mi teda oznámil, čo žiada a s čím nesúhlasí. V telefonickom rozhovore uviedol aj následky uverejnenia fotografií rodinných príslušníkov. Rozhovor nebol súkromný, keďže volal zo služobného mobilu.

Vráťme sa do obdobia spred roka

Keď som 5. februára 2014 publikovala článok „Po bytovej blamáži kritika“ o prideľovaní mestských nájomných bytov bez poradovníka, správca bytov mestský podnik Službyt, mal problémy odpovedať mi na otázky. Niektorí žiadatelia v poradovníku o byt, poukazovali zase na postup mesta, že uvoľnený byt na Tekovskej ulici dostala osoba blízka prednostovi Mestského úradu. Nie každému sa to však páčilo. Prekážalo im tiež, že o uvoľnenom byte sa ako bežní občania nemali odkiaľ dozvedieť. Videli v tom jasný protekcionizmus, keďže byt po neplatičovi dostal vtedy ešte slobodný mladý muž, ktorý navyše bol priateľom dcéry prednostu úradu. Pán prednosta Roman Šíra vtedy v telefonickom rozhovore reagoval nasledovne, povedal, že celá táto záležitosť išla mimo neho. „Pokiaľ viem, pani doktorka Vozárová ako hovorkyňa vám k tomu poskytla nejaké stanovisko - že to bolo pridelené v rámci VZN, ja vám jednoducho nemám k tomu viacej čo povedať.“

Podozrenia z rodinkárstva pretrvávajú

Napriek tomu, že primátor razil vo všetkých smeroch samosprávy transparentnosť, mladý muž Marcel Gaži už nebol pre Šíru neznámou osobou. Stal sa jeho zaťom. Tento Gaži teraz pracuje na oddelení pre stavebné konanie a správu majetku mesta v pozícii referenta. Šéfuje mu Peter Kmeť, ktorý nastúpil do funkcie po Ľubošovi Pagáčovi.

Roman Šíra si do kolónky v životopise môže písať dôveryhodný, stal sa poslancom mestského zastupiteľstva. S nadobudnutými skúsenosťami môže byť mestu ozaj užitočný.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?