Tomajko v Záhradníckych službách končí: Odchádza na vlastnú žiadosť

Autor: Anna Mondočková | 5.2.2015 o 18:54 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  715x

Šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko sa rozhodol pred dôstojný odchod. Z funkcie ho bude odvolávať zastupiteľstvo už zajtra 6. februára. Zaznieť by mohlo aj meno nového šéfa. Zatiaľ nie je známe, či zlatomoravská primátorka hľadá pre neho adekvátne postavenie, aby využila potenciál uznávaného regionálneho historika.

Je zrejmé, že po štyroch ťažkých rokoch dospel k presvedčeniu, že nastal ten správny čas, a tak odchádza na vlastnú žiadosť.

Riaditeľa záhradníckych služieb schvaľujú aj odvolávajú mestskí poslanci. V roku 2011 Marián Tomajko odstúpil z postu mestského poslanca, aby sa naďalej venoval riaditeľovaniu mestského podniku. V utorok, 10. januára 2015 chce odísť definitívne, na vlastnú žiadosť, tak ako to vždy chcel. Všetko nasvedčuje tomu, že poslanci jeho žiadosť schvália. Mesto má pripravené meno nového šéfa, myslím, že so samosprávou doposiaľ nespájané.

Marián Tomajko pracuje v ZS - predtým komunálne služby od roku 1962. Do funkcie riaditeľa bol zvolený pred 23 rokmi. Podnik prebral s prísľubom o jeho oddlžení, čo sa ale nestalo. Záhradnícke služby sa v Zlatých Moravciach starajú o verejnú zelen, tri cintoríny, 33 detských ihrísk, útulok pre zvieratá a turistickú informačnú kanceláriu.

Po nástupe Petra Lednára na primátorskú stoličku v roku 2011 začalo obdobie sporov s poverenými riaditeľmi príspevkových organizácií. Možno prvým signálom, že sa na meste niečo udeje, bolo, keď primátor poslancom predložil osobný list, na základe ktorého mali odvolať náčelníka mestskej polície.

V ceste stál jediný muž

V krátkom časovom slede padli hlavy riaditeľov troch mestských podnikov. Na svojom poste zostal len šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko, ktorého však nemohlo vedenie mesta odvolať, pretože bol a je ako jediný riadne menovaný mestským zastupiteľstvom a nielen poverený. Šéfovi záhradníckych služieb navrhol Lednár odchod z funkcie. Mal pre neho pripravený post mestského kustóda. Tomajko to ale odmietol. Znížil mu plat z 1 000 eur na 600 eur v hrubom.

Tomajko pri rôznych atakoch na spôsob riadenia argumentoval, že mestský podnik pred sebou tlačí dlhy už 20 rokov a splatiť ich nemá z čoho, keďže v posledných rokoch mu mesto výrazne znížilo príspevok. Poukazoval ďalej na to, že mesto Zlaté Moravce dáva na meter štvorcový údržby zelene ročne len 11 centov vrátane mzdových nákladov, zatiaľ čo neďaleké Vráble s menším počtom obyvateľov majú 52 centov bez mzdových nákladov.

Čo posledné štyri roky priniesli Tomajkovi? Skúsme po mesiacoch, aspoň v skratke

Apríl 2011: Po ôsmich rokoch existencie mestského útulku samospráva rozhodla, že mestský útulok presťahuje z areálu Záhradníckych služieb (ZS) do areálu iného mestského podniku Službytu na Radlinského ulici. Proti sťahovaniu protestujú obyvatelia domov, v okolí ktorých by mali koterce po novom vyrásť. Čo urobí samospráva s pozemkom v centre mesta po jeho presťahovaní, zatiaľ nevie.

Jún 2011: Pri psom útulku našla samospráva pohrebisko uhynutých psov. Podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Vedenie Záhradníckych služieb obvinenia z nelegálneho pochovávania psov odmietlo. V kauze zahrabané psy sa trestný čin nepotvrdil.

Ako sa darilo inej mestskej firme?

Apríl 2012: Technické služby, mestská príspevková organizácia rozšírila predmet podnikania a otvorila mestské kvetinárstvo. Pričom sú to práve Záhradnícke služby, ako už ich názov napovedá, majú podobnú činnosť vrátane pohrebníctva. Zariadenie prevádzky kvetinárstva v župnom dome stálo viac ako 60-tisíc eur. Malo mesto na to toľko peňazí? Na tento špás sa poskladali daňoví poplatníci Zlatých Moraviec. Poslanci o investícii nevedeli, tobôž nie bežní občania. Označili ju za zbytočnú.

Z mestskej kasy išlo pár tisíc eur súkromnej firme. Technické služby si najali súkromnú firmu, išlo najmä o kosenie mestského parku. Za jednorazové dvojhodinové kosenie parku sme zaplatili my všetci viac ako dvetisíc eur. Predražené kosenie mesto neriešilo. Mieru zodpovednosti voči riaditeľovi TS nevyvodilo.

November 2012: Marián Tomajko, uznávaný regionálny historik, je autorom knižky Zlaté Moravce na starých pohľadniciach a fotografiách, ktoré dokumentujú vývoj mesta očami rôznych fotografov.

Apríl 2013: Primátor podozrieva mestské Záhradnícke služby z trestnej činnosti – hlavne finančnej. Podnik si mal napríklad vziať pôžičku, aj keď mu to zákon neumožňoval.

Apríl 2013: Riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko ostáva vo funkcii. Primátorov návrh na jeho odvolanie neprešiel, a to ani napriek tomu, že účty mestskému podniku dočasne zablokoval exekútor.

Jún 2013: Primátor Lednár stopol peniaze pre Záhradnícke služby. Dvadsaťdeväť zamestnancov vrátane dohodárov je bez výplat aj napriek tomu, že podnik má riadne schválený rozpočet. Podľa jeho tvrdení tak spravil preto, že podnik má veľké dlhy a ich riaditeľ nevie hospodáriť.

September 2013: František Petrík pred poslancami bez okolkov opisoval ako ho pozval primátor do svojej kancelárie na mestskom úrade. Ako mu sľúbil byt za očiernenie Tomajka. Údajnú ponuku vraj odmietol. Primátor vážne obvinenie Petríka odmietol.

Október 2013: Lednár vyhodil mestský podnik na ulicu. Záhradníckym službám dal výpoveď z nájmu a netají sa, že od nového roka s podnikom nepočíta.

November 2013: Primátor si po mesiacoch vyžiadal podklady k výplatám pre zamestnancov Záhradníckych služieb. Svoje mzdy konečne dostanú tri desiatky ľudí, ktoré od leta živorili.

December 2013: V súvislosti so Záhradníckymi službami má vyšetrovateľ začať trestné stíhanie pre podozrenie zo štyroch trestných činov, informoval primátor. Ten utrpel fiasko, keď ani jeho ďalší návrh na odvolanie riaditeľa služieb Mariána Tomajka neprešiel.

Január 2014: Záhradnícke služby ostávajú v pôvodných priestoroch, hoci primátor Peter Lednár dal mestskému podniku výpoveď z nájmu. Tá mala začať platiť od začiatku roka.

Február 2014: Rozpočet mesta Zlaté Moravce v tomto roku počíta aj so Záhradníckymi službami. V rozpočte, ktorý poslanci vo februári 2014 schválili ako vyrovnaný vo výške približne šesť miliónov eur, bola nakoniec aj suma na Záhradnícke služby 220-tisíc eur. 

Apríl 2014: Primátor navrhol odvolať šéfa Záhradníckych služieb Mariána Tomajka pre údajný chaos v podniku. Riaditeľ si svoju pozíciu udržal.

August 2014: Záhradnícke služby čelia šiestim exekúciám. Mestský podnik má zaplatiť 12 287 eur, trovy exekúcie sú vo výške 11 051 eur. Znovu hrozí, že zamestnanci podniku ostanú bez výplat. Sumu uhradilo mesto.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?