Zlaté Moravce riešia taliansky odpad: Primátorka iniciovala stretnutie

Autor: Anna Mondočková | 12.2.2015 o 13:45 | Karma článku: 3,56 | Prečítané:  962x

Ako dopadne spoločný boj ľudí proti zámeru investora, ktorý plánuje do Zlatých Moraviec ročne dovážať po novom do 40-tisíc ton prevažne plastového odpadu z Talianska a z neho vyrábať elektrinu? Podľa slov aktivistu, napomôžeme mu aj my všetci tým, že nebudeme mlčať vtedy, keď svedomie káže hovoriť.

Zlaté Moravce sa rozhýbali a primátorka iniciovala stretnutie k zámeru Energetické zhodnocovanie plastov, podľa ktorého taliansky investor chce fabriku postaviť v priemyselnom parku. V blízkosti obytnej zóny.

Podľa zverejneného zámeru na Enviroportáli ide o využitie technológie katalytickej depolymerizácie na prepracovanie odpadových plastov na tekutý palivový komponent, ktorého vlastnosti sú porovnateľné s vykurovacím olejom.

Firma WFF Drevotes si za zámerom stojí

Plastový odpad sa má dovážať z Talianska. Zároveň by ho mali tepelne rozložiť a vyrábať z neho aj elektrickú energiu. Nesúhlas s vybudovaním prevádzky na výrobu elektriny z plastov v Zlatých Moravciach prejavilo 11 045 obyvateľov Zlatých Moraviec a okolitých obcí. Obávajú sa dovážaného plastového odpadu z Talianska, ale aj negatívneho vplyvu celej prevádzky na životné prostredie. Po prijatí zákona o odpadoch prestane firma dovážať plasty z Talianska, začne spracovávať plastový odpad vyprodukovaný na Slovensku. Investor ubezpečuje, že informácie o karcinogénnych splodinách pri výrobe elektriny z plastov sú nepravdivou fámou. „Nebudeme producentom žiadnych škodlivých látok. Daná technológia je bez komína a je ekologicky čistá.“

Jednoznačné nie, povedali zámeru bývalí mestskí poslanci i vtedajší primátor Peter Lednár. Realizátori zámeru údajne ešte v začiatkoch mesto informovali, že spaľovať mienia štiepku, a nie tony talianskeho odpadu. Proti energii z plastov chcelo mesto zabojovať aj zmenou územného plánu.

Táto reakcia investora zaskočila. Má totiž k dispozícii súhlasné stanovisko primátora. „Za posledné dva roky prebehlo niekoľko rokovaní s pánom primátorom, aj za účasti zahraničného investora, kde stanovisko a vyjadrenie mesta aj pána primátora vždy bolo pozitívne.

Kto má maslo na hlave, kto vlastne stojí za tým, že investor to dotiahol až do takéhoto procesu?

„Konateľ firmy aj na stretnutí s primátorkou dôraz kládol na vyjadrenie k investičnému zámeru, ktorý podpísal bývalý primátor Peter Lednár v roku 2011 a 2013. V ňom píše: „Navrhovaný investičný zámer nie je v rozpore s územným plánom mesta Zlaté Moravce“. Hovoril o dezinformačnej kampani proti tomuto zámeru. Informuje o stretnutí na stránke mesta Marta Balážová z občianskeho združenia Život pre Moravecko a teraz aj poslankyňa mestského zastupiteľstva.

Kto napomohol investorovi? Čo prinieslo verejné stretnutie so zástupcami investora 10. júla 2014 v MSKŠ? Investori zaváhali pri otázke, či niekto od nich žiadal úplatky.

Desiatky ľudí dali verejne najavo silný nesúhlas s výstavbou zariadenia na spaľovanie plastového odpadu v Zlatých Moravciach, ktoré na námestí zorganizovalo občianske združenie Život pre Zlatomoravecko 10. júla 2014. Z námestia sa presunuli na stretnutie so zástupcami investora do divadelnej sály MSKŠ. Po otázke poslanca Pavla Petroviča, či ich niekto žiadal o úplatok, nastalo váhanie. Až neskôr odpovedali, že sa nevyjadria.

„Žiadal od vás niekto nejaké úplatky, ak áno, či ste podali trestné oznámenie, mohli by ste o tom hovoriť?“ pýtal sa poslanec Pavol Petrovič.

„Na túto otázku, v tomto momente, myslím si, že nie je vhodné odpovedať. Všetky tieto záležitosti,“ chvíľka ticha, „zdržal by som sa na túto otázku odpovedí,“ povedal zástupca investora.

Marta Balážová: Nič nie je zastavené,...

Primátorka Serafína Ostrihoňová viackrát zdôraznila, že plasty z Talianska, resp. vytriedený zmesový odpad z Talianska a celej EÚ sa bude dovážať do Zlatých Moraviec len cez jej mŕtvolu. Vplyv na to, či v Zlatých Moravciach takáto fabrika bude, majú štátne inštitúcie.

O realizácii zámerov rozhodne príslušný povoľovací orgán, čiže stavebný úrad a to na základe odporučení ministerstva životného prostredia a regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

„Stále platí to, čo sme ako členovia občianskeho združenia po celý minulý rok zdôrazňovali. Nič nie je zastavené, nič nie je ukončené, prebieha proces EIA o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čakáme na správu o hodnotení, ktorú má vypracovať investor a tiež na verejné prerokovanie navrhovanej činnosti,“ píše Balážová.

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?