Mestské odmeny: Veľa, málo či primerane?

Autor: Anna Mondočková | 11.3.2015 o 14:10 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  777x

Zástupca najvyššieho šéfa mesta je jednou z kľúčových osôb, preto primátori na toto miesto vyberajú svojich najvernejších a najbližších ľudí. A aj ich slušne odmeňujú. Marta Balážová berie 1 520 € mesačne.

Z minulosti stačí spomenúť, že viceprimátormi boli za Lednárových čias napríklad Jozef Škvarenina, pred ním Vladimír Klučiar. Za predošlého primátorovania Serafíny Ostrihoňovej Marián Bátora. Súčasnou zástupkyňou Serafíny Ostrihoňovej je od 26. februára Marta Balážová. Zastáva funkciu na polovičný úväzok. Za službu mestu poberá odmenu vo výške 1 520 €. Je to veľa, málo alebo táto suma je primeraná? Jej predchodca Jozef Škvarenina bral za polovičný úväzok odmenu 867 € mesačne. Podľa Zásad odmeňovania poslancov, nárok má aj na poslanecké odmeny. U Balážovej treba oceniť ochotu, odmenu bez okolkov zverejnila..

Z hľadiska primátorky je to dôležitá osoba, ktorá je verejnosti dosť známa. Patrí k zakladateľom občianskeho združenia, ktoré vzniklo za účelom ochrany životného prostredia pri plánovanej realizácii energetického zhodnocovania plastov v intraviláne mesta Zlaté Moravce, podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie(EIA).

Je to žena, ktorá má k primátorke asi najbližšie. Primátorku bude zastupovať napríklad v riešení problematiky životného prostredia či územného plánu, nesie zodpovednosť za koordinovanie a zjednocovanie činností jednotlivých komisií zastupiteľstva, za spoluprácu so školskými a predškolskými zariadeniami, sociálnymi zariadeniami, a za komunikáciu s médiami.

Právne centrum potvrdilo: ak poslanec vykonáva funkciu zástupcu primátora, za skutočný výkon tejto funkcie mu patrí plat. Ak zároveň vykonáva funkciu v niektorej z komisií zriadených Mestským zastupiteľstvom, aj za túto činnosť mu patrí odmena, vypočítaná podľa zásad odmeňovania poslancov schválených mestských zastupiteľstvom.

Zástupcovi starostu, ktorý plní úlohy starostu, patrí plat podľa zákona č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest, avšak len za skutočný výkon funkcie zastupovania starostu.

 

Anna Mondočková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?